תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בזכות נשים דעתניות

23/04/2008
עמודים ניסן תשס"ח 722 (6)
בזכות נשים דעתניות
דעת יחיד
אסף וול*

"אי אפשר להשיג אתכן. כי אתן כל הזמן בסדנאות, פאנלים, פורומים, מעגלי נשים ודיאלוגים"
לאסף וול כל הפמיניזים הזה הוא קצת יותר מדי
דעת יחיד? – כנראה שלא! האם כל הגברים חושבים כך? – בטח שלא!


יש דברים שרק נשים יכולות. למשל, להיות "דעתניות". האם אי פעם שמעתם על גבר "דעתן"? אין דבר כזה. זה הרי מצלצל כמו כינוי לאחד שצריך דיאטה. כן, לאחרונה נוכחתי לדעת כי כל פעולה פשוטה שעושה גבר, מצריכה מהומה תקשורתית-פמניסטית כשזה נוגע לנשים.
למשל, לימודי גמרא לנשים. למדנה. מי מפריע לכן? אצלנו הגברים זה פשוט מאוד. לוקחים מהמדף את אחד מכרכי התלמוד, פותחים, זהו.
אצלכן זה הולך קצת אחרת. קודם כל צריך לצאת בהכרזות לתקשורת: "הננו קבוצת נשים דעתניות המתכוונות ללמוד תורה". עכשיו צריך לחכות. סופרים בשקט 1...2... הופ! הנה, קופץ הסגן השני של רב המועצה המקומית 'בקעת-שנער' שבה שני אוהלים, 'עיזה עיוורת' ואנטנה סלולארית. הוא פוסק שההלכה אוסרת על נשים ללמוד תורה. עכשיו צריך שוב להוציא תגובה לעיתונות: "הן לא יעלה על הדעת.... אנו, נשים דעתניות... נעמוד על זכויותינו... לא ניתן להרים יד שעירה על המפעל הנשי ... פטריארכלי... שובניסטי..." וכו'.
לפעמים נדמה כי אין שום דבר אחר בעולמכן. אתן מוצאות פמיניזם בכל מקום. נשים בתנ"ך, נשים באגדה, נשים במילון העברי-גרמני, נשים בהגותם של נתן זהבי ושל חבר הכנסת אפללו. ואתן "חוקרות מגדר". ויש לכן "אינטליגנציה רגשית". ואי אפשר להשיג אתכן. כי אתן כל הזמן בסדנאות, פאנלים, פורומים, מעגלי נשים ודיאלוגים. ויש לכן פרשנות ייחודית על פרשת השבוע. ולתנ"ך שלכן שלושה פרקים בלבד: אונס דינה, סיפור תמר ויהודה וסיפור בנות צלפחד. ויש לכן כיסויי ראש נורא פמיניסטיים. הרי שביס סטנדרטי כבר לא מספק אתכן. כובעים אפנתיים מיוטה, מאזבסט, מקונצרטינות, מפלקסיגלאס, מפלציב מכל מה שיכול להעיד שאתן לא סתם נשים כמו פעם, אלא דעתניות, עצמאיות ומועצמות. ואתן שומרות על שם המשפחה הקודם בחירוף נפש, גם אם הוא כל כך ארוך עד שהוא גולש מתעודת הזהות אל כרטיס האשראי. ואתן מוכרחות מניין נשים. ואתן דווקא תניקו באמצע הקריאה בתורה. ואתן תהיינה מלכות המדבר. והחוויות שלכן במקווה תפרנסנה את כל מדורי היהדות באינטרנט. ואתן מסורבות, ועגונות ומנועות ושלולות ואסירות ציון, וחלוצות נעל ונוכחות-נפקדות. ואתן תהיינה חזניות, ותהיינה גבאיות ותהיינה מוהלות. ואף אחד לא יגיד לכן מה לעשות.

עכשיו צריך להגיע הקטע שבו אני מתנצל ומסייג, שאני דווקא לא שוביניסט ואפילו אחת מחברי הקרובים ביותר היא אישה. אבל נחסוך את הדברים. וזה לא שבחלק גדול מטענותיכן אינכן צודקות. רק כדאי להוריד קצת את עצמת הרוח והצלצולים. כי בתפיסה של רבים מאתנו, קיים מן כלי תיקון שגיאות אוטומטי, ממש כמו במעבד תמלילים. כאשר מזינים לתוכו את הביטויים: "מגדר", "העצמה", ו"דעתנית", הוא ממיר אותם מייד ל"בולשיט" "בולשיט" ו"בולשיט".
ועוד משהו. קחנה בחשבון כי חוץ מהדיינים החרדיים בבתי הדין הרבניים, יש עוד כמה אנשים בציבור הישראלי, והם, ממש לא אכפת להם. לא משנה להם אם תלמדנה תורה, אם תנחנה תפילין של ראש על היד או אם תעצימו את עצמכן קצת באיזה מעגל, המארח פאנל קינות וסליחות של מניין נשים דעתניות בדיאלוג עצמי על אינטליגנציה רגשית-מגדרית. אבל תנו קצת שקט. כי הקובלנה היא לא על הדיון האם יש צורך בגופים פמיניסטיים. יש צורך. אבל הפלצנות המילולית מרחיקה מאוד מהמטרה.
אז מה אתן אומרות על סופשבוע מקוצר בלי דיאלוגים, פורומים והודעות לעיתונות? אם אתן ממש מוכרחות להשתתף באיזה פאנל, בבקשה, אבל אולי תיקחנה אתכן לשעה שעתיים גם את הילדים?

ניר עציון

______________
*הכתבה פורסמה לראשונה באתר ynet
חסר רכיב