תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

אל התנ"ך וממנו

25/07/2007
עמודים מנחם - אב תשס"ז (715) 9
אל התנ"ך וממנו
בי"ס 'יד ששון' - לביא
זהבה מועלם

לקראת סיום שנה וכפרויקט סיום לכיתה ח', לאחר שמונה שנות לימוד, הקמנו בבית ספרנו 'עיר תנכי"ת'

במשך שבוע עסקו כל תלמידי ביה"ס בהקמת עיר התנ"ך. כל כיתה הקימה בעיר מרכז למידה והפעלה למבקרים שהתבסס על נושא תנכ"י על פי בחירתם.
בעיר התנ"ך ניתן היה, בעזרת כיתות ז', למצוא:
מסעדת "טעמי המקרא" שהציגה תפריטים שונים מהתנ"ך והוכנו בה מרק עדשים וממתק תמרים.בית חולים ובו מחלקת יולדות "בילדכן את העבריות", מחלקת עור לטיפול בחולי צרעת, שחין ועוד מרעין בישין, מחלקה קרדיולוגית לטיפול בבעיות ליבו הכבד של פרעה
תיאטרון רחוב חדר מחשבים ובית קולנוע עם "מי רוצה להיות מיליונר" על בסיס שאלות תנכיות וצפייה בקטעים מהסרט "נסיך מצרים" כולל דיון והשוואה בין הסרט לכתובים.
כיתות ו' הראו התרחשויות אופייניות:
בשער העיר הוצגו אירועים שונים שהתרחשו בשער העיר - לוט יושב בשער העיר, מו"מ על רכישת מערת המכפלה ושכם וחמור מנהלים מו"מ עם בני עירם.בבית המלוכה הוצג תהליך של בחירת מלך לעם.נבנה שולחן חול ובו נדודי דוד בבורחו משאול המלך.ותערוכה של התפתחות כלי המלחמה מ"ידיו של משה עושות מלחמה" דרך האבן בעזרתה הרג דוד את גלית, ועד התפתחות החרב, חנית, כידון ורומח ועד אבני הבליסטראות והמגנים שלבשו החיילים מאוחר יותר.
כיתות ה ניהלו את עיתון העיר "ידיעותנ"ך", את פינת חי שהוצגו בה חיות כשרות וטמאות ודאגו גם לאמצעי תחבורה לסיור בעיר על חמורים ולחנות בגדים שמכרה את כותונת יוסף, בגדי הכהן הגדול ועד סוגי בגדים המופיעים בתנ"ך,
כיתות ד' מכרו צמחי תבלין, המחיזו את פרשת המרגלים ובנו את מחנה ישראל במדבר
כיתות ג' הכינו דגמים של המשכן, הצגה על קריעת ים סוף, ודיון הלכתי בבית הדין.
אירוח באוהל אברהם עם לחם ועוגות, הכנה לשנת השמיטה ונושא החלומות בספר בראשית היו כולם מעשי ידי כיתות ב' וכל תלמידי כיתות א' רקדו את קבלת התורה בפני כל באי העיר
בנוסף ללכל אלה, הוקם "שוק העיר" בו ישבו בעלי מלאכה שונים ולקול צלילי המוזיקה ברחובות העיר ובהנחיית מורים מקצועיים והורים מתנדבים, צבעו כדים, הכינו תכשיטים, ניגנו בדרבוקות יצרו תמונת פסיפס, כיירו בחמר והכינו בשמים.
ועדת השמות העירונית קראה שמות "לרחובות" העיר, כמו "רח' הושע בן אלה – אחרון מלכי ישראל נפל בכיבוש האשורי".
ביום חמישי נפתחה העיר לביקור של בתי הספר החילוניים של המועצה האזורית גליל תחתון, ראש המועצה גזר את סרט העיר לקול תרועת השופרות. וביום שישי הוזמנו גם ההורים לחוש בליבה הפועם של עיר התנ"ך.
מחוץ לעיר טיילנו בעקבות התנ"ך ובהדרכת תלמידי כיתות ח,. למעין חרוד בעקבות מלחמת ברק וסיסרא, לעין יזרעאל וכרם נבות היזרעאלי, לגילבוע בעקבות דוד ושאול, למוחרקה בעקבות אליהו, ולעתיקות מגידו.
כל שכבה חגגה את סיום לימוד כל התנ"ך במהלך השנה עם רב ביה"ס, בחידון בשירה ובריקודים.

חסר רכיב