תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

עמודים אדר תשס"ד

31/03/2004
עמודים (681) 6 אדר תשס"ד
דבר העורכת
הספק, חוסר הביטחון ואי הוודאות בדרך שלנו היום - 'האם אנחנו משמעותיים לעצמנו ולמדינה?' - זה מכרסם בנו ובחברה' הצעירים שמתקשים להחליט על 'מחוייבות', ועם זה - אוהבים מאד את הבית - מדברי העורכת.
לכתבה המלאה
על מסכות בפורים - יונה עפרוני
המסכה מציגה שתי גישות שונות לזהותו של האדם: הסתרת הזהות האמיתית או גילוי זהות אמיתית אחרת. המאמר סוקר את תולדות המנהג לעטות מסכות בפורים.
לכתבה המלאה
"לא בבית ספרנו" - ציפי סטרשנוב
החלטות הקיבוצים הדתיים בצפון וביה"ס המשותף בשדה אליהו על מסיבות פורים: האופי הרצוי והנורמות המותרות במסיבות הנוער.
לכתבה המלאה
משתה נשים - אפרת שלומי, שפרה אסולין
בקב' סעד חגגו את פורים תשס"ג, בין השאר, ב"משתה נשים" - שעתיים בשעות הקטנות של ליל פורים, שבהן שמחו ורקדו נשות סעד מכל הגילים.
לכתבה המלאה
מדרש ראשי האמהות - יעל לוין
ממכלול האפיונים ב"מדרש ראשי האמהות" עולה תמונה של נשים שהניחו את היסודות לחייהן הדתיים של נשי בני ישראל, הן מהבחינה הגשמית והן מן ההיבט הרוחני, ובעניינים מסויימים נודעה להן השפעה על העם כולו.
לכתבה המלאה
גרעיני י"ג קוראים לכם! - יונה ברמן
גרעין "אופק (2) של בנים ובנות מקיבוצי הקיבוץ הדתי בדרום, בוגרי כיתה י"ב תשס"ג, ממשיכים את פעילות גרעין אופק (1)- תשס"ג בעיר בית שאן. חבריהם מקיבוצי הדרום, גרעין "מעיין" (3), פעילים בעיר בית שמש.
לכתבה המלאה
חובת שירות לכול - צבי צמרת
שירות למען המדינה ע"י כל הצעירים הוא תנאי ראשוני ל"יחד". היום רק 60% של הצעירים היהודים משרתים בשירות צבאי או לאומי. צריך לבנות מודלים שונים של שירות ע"י כל אזרחי המדינה הצעירים.
לכתבה המלאה
הדור הבא? סימן שאלה - יונה ברמן
בטירת צבי חיים היום צעירים רבים, מבני המקום ובנות זוגם (ולהפך), וכן אחרים. הקיבוץ רוצה מאד לקלוט אותם כחברים. הצעירים מרגישים רצויים בקיבוץ, אך בשלב זה אינם מתחייבים לקשר עתידי.
לכתבה המלאה
קיבוץ בראש ירוק (2) - זיו כרמל
קיבוץ שדה אליהו הצהיר על כוונותיו לשמור על סביבה אקולוגית. כמות הריסוסים ירדה, ענף הקומפוסט גדל, האשפה מהבתים ומהחצרות ממויינת וממוחזרת במידת האפשר. "קהילה ירוקה". (מאמר שני ואחרון).
לכתבה המלאה
על מעמד האישה בחברה הדתית - לאומית - יואב איתן
האם, לאןר התפתחות החברה והשינויים שחלו במעמד האישה, נהיה מעוניינים גם בשינוי החיובים ההלכתיים?איזון נכון בין תפקידי שני המינים נועד לבנות חברה נכונה מהבחינה הערכית - דתית, ברוח מצוות התורה.
לכתבה המלאה
מכתבים למערכת
1. תגובות נוספות למאמר "קדיש יתומה" - ישעיהו ביק, יעל לוין.
2. האמונה בקב"ה והתפילה אליו היא כלי הנשק החשוב ביותר גם במאבק על ארץ ישראל, זאת בלי לבטל את הצורך במעשים בעם ובארץ - אלישיב קנוהל.
לכתבה המלאה
75 שנה לקיבוץ הדתי - נחום ברוכי
על התיישבות הקיבוץ הדתי בגליל: ביריה (תש"ז), קבוצת שחר (תש"ט) - שתי נקודות שלא זכו להיאחז באדמת הגליל, וקב' לביא(תש"ט), קיבוץ פורח ומשגשג.
לכתבה המלאה
ישחקו ה...נערות לפנינו - רפי אילן
מגמת תיאטרון בביה"ס בקב' יבנה (כיתה י"ב) העלו במקביל בשלושנ אולמות שונים שלושה מחזות. בקהל: צוות ביה"ס, הורים, חברים וגם רפי אילן, כותב סקירה זאת.
לכתבה המלאה
על המדף: משלב ל"ח (עלון ישיבת עין צורים)
עמנואל מסטיי סוקר את גיליון אלול תשס"ג שבו מאמרים ושירים על תכני בית המדרש וגם על ההוויה הישראלית העכשווית הכוללת.הגיוון הרב של אופני דיבוב המקורות - חקר, הגות, מחשבה ושירה - הוא בן דמותה של הישיבה.
לכתבה המלאה
הדשא של השכן
ציטוטים מעניינים מעלוני הקיבוצים, בתוספת איורים.
לפרטים
תנועה בתנועה - דיווחים ממוסדות הקיבוץ הדתי
משקי - כלכלי: דובי מילר
מחלקת ביטחון: זאביק כהן
אגף הכספים: אלי סומר
מחלקת החינוך: ציפי סטרשנוב
לכתבה המלאה
לזכרם - חברי הקיבוץ הדתי שהלכו לעולמם בשבט תשס"ד
אהרן נפתלי רייפן - עין הנצי"ב
דני קרמר - לביא
רגינה (רבקה) רבהון - לביא
לזכרם
תוכן העניינים
תוכן העניינים
חסר רכיב